Ünnepi nyitvatartás
Tájékoztatjuk Ügyfeleinket, hogy az ünnepi időszakban (2023.12.23. – 2024.01.01.) ügyfélszolgálatunk zárva tart. Az Ünnepek alatt beérkező megkereséseket az ezt követő első munkanapon a megszokott módon feldolgozzuk. Köszönjük megértését és Kellemes Ünnepeket kívánunk!

Szájüregi rák

Jöjjön el hozzánk konzultációra!

Tudjon meg többet a személyre szabott terápiás lehetőségeiről!

Időpontfoglalás
Nézze meg, milyen szolgáltatásainkkal tudunk ebben a daganattípusban segíteni

A szájüregi rák a száj területén kialakuló rosszindulatú daganatokat jelenti, beleértve az ajkakat, a nyelvet, az ínyt, a szájpadlást és a szájüreg egyéb területeit. A korai felismerés és a megfelelő kezelés kulcsfontosságú, mivel a szájüregi rák közvetlenül befolyásolja az étkezést, a beszédet és az alapvető életminőséget. A szájüregi rák esetében is jelentős a dohányzás és az alkoholfogyasztás szerepe, de egyéb tényezők, mint a humán papillomavírus (HPV) fertőzés és a genetikai hajlam is közrejátszhatnak a kialakulásában.

Szájüregi rák

Biológiai kialakulás

Genetikai és molekuláris tényezők

Ezen ráktípus kialakulása többnyire a DNS-ben bekövetkező mutációk következménye, amelyek a sejtek kontrollálatlan növekedését és osztódását okozzák. A p53 gén mutációi, az EGFR túlaktiválódása és más molekuláris változások, mint például a ciklooxigenáz-2 (COX-2) fokozott expressziója, gyakoriak ezen daganatokban.

Környezeti és életmódbeli tényezők

A dohányzás és az alkoholfogyasztás az elsődleges kockázati tényezők, de ennek a ráknak a kialakulásának esélyét növelheti a rossz szájhigiénia, a HPV-fertőzés, és a hosszantartó, ismételt mechanikai irritáció is, például a rosszul illeszkedő fogpótlások által.

Tünetek

A szájüregi rák korai jelei gyakran észrevétlenek maradnak, vagy ártalmatlan állapotokkal, mint például afta vagy fogínygyulladás, összekeverhetők. A tünetek közé tartozhat:

  • Fájdalom vagy kellemetlen érzés a szájban
  • Sebek, amelyek nem gyógyulnak meg 2-3 héten belül
  • Szájban vagy ajkakon lévő dudorok vagy megvastagodások
  • Fehér vagy vörös foltok a szájüreg belsejében
  • Fogak lazulása vagy kiesése
  • Nyelési vagy rágási nehézség
  • Állandó rossz szájszag

Ezen tünetek bármelyikének észlelése esetén javasolt orvosi vizsgálatot kérni.

Diagnózis és kezelés

Diagnosztikai módszerek

A diagnózis általában vizuális vizsgálatot és tapintást foglal magában, majd ha szükséges, biopsziát végeznek a gyanús terület szövetmintájának mikroszkópos vizsgálatára. Képalkotó eljárások, mint a röntgen, CT vagy MRI, segíthetnek a tumor méretének és az esetleges áttétek felderítésének meghatározásában.

Kezelési lehetőségek

A szájüregi rák kezelése általában műtéti beavatkozást jelent, amely során eltávolítják a daganatos szövetet és szükség esetén a nyirokcsomókat is. A műtétet gyakran sugárterápia vagy kemoterápia egészíti ki, különösen előrehaladottabb esetekben vagy ha a daganat nagy kiterjedésű.

Megelőzés

A szájüregi rák megelőzésének legjobb módja a dohányzás és az alkoholfogyasztás kerülése, valamint a jó szájhigiénia fenntartása. Az egészséges táplálkozás, amely gazdag gyümölcsökben és zöldségekben, szintén hozzájárulhat a kockázat csökkentéséhez. Rendszeres fogászati ellenőrzések is ajánlottak, mivel ezek segíthetnek a korai jelek felismerésében.

Összefoglalás

A szájüregi rák súlyos betegség, amely jelentős hatással lehet az életminőségre. A korai felismerés, a megfelelő kezelés, és a megelőzési stratégiák fontosak a betegség kezelésében és a jó prognózis biztosításában. Az egészséges életmód, a kockázati tényezők elkerülése és a rendszeres orvosi vizsgálatok kulcsfontosságúak a szájüregi rák megelőzésében és kezelésében.



Jöjjön el hozzánk konzultációra!

Tudjon meg többet a személyre szabott terápiás lehetőségeiről!

Időpontfoglalás

Szájüregi rákban javasolt szolgáltatásaink

  • Daganat gyanú esetén

Molekuláris diagnosztika

A rák az egyik leggyakoribb halálozási ok világszerte, melynek kezelésében és diagnosztikájában az utóbbi években jelentős előrelépések történtek.

Tudjon meg többet →