Pályázatok

Nkfia Infoblokk Projekt Fekvo 2019 Hu

Mesterséges intelligencián alapuló orvosi döntéstámogató eszköz fejlesztése, preklinikai és klinikai validálása precíziós onkológiai ellátás számára 

A projekt azonosító száma: 2019-1.1.1-PIACI-KFI-2019-00367 

Kedvezményezett neve: Oncompass Medicine Hungary Kft., Dél-Pesti Centrumkórház Hematológiai és Infektológiai Intézet, Semmelweis Egyetem 

A projekt neve: Mesterséges intelligencián alapuló orvosi döntéstámogató eszköz fejlesztése, preklinikai és klinikai validálása precíziós onkológiai ellátás számára 

A szerződött támogatás összege: 633 648 171 Ft. 

A támogatás mértéke: 69,111% 

A projekt tényleges befejezésének dátuma: NA. 

A projekt tartalmának bemutatása: 

A projekt célja 
(a) a RealTime Oncology Treatment Calculator piaci igényekre épülő komplex fejlesztése és validálása 
(b) a precíziós onkológiai területen szinergikus tudásmegosztásra és interdiszciplináris kutatóműhelyi kooperációra épülő hosszútávú együttműködés kialakítása orvosegyetem (SE) kutatóhelyként működő kórház (DPC) és a hazai orvosi biotechnológiai vállalkozás (OCM) részvételével, mely folytonosan fenntartható innovációs láncot hoz létre. 

Az együttműködés integráns kapcsolódási pontja az SE Science Park koncepcióhoz, melynek elemei: 

Az SE Farmakológiai és Farmakoterápiás Intézetében- mint az egyetem és az ország egyik legsikeresebb, nemzetközi publikációkban leggazdagabb intézetében - a projekt során molekuláris onkofarmakológiai munkacsoport jön létre. A daganatellenes gyógyszerek kutatása, fejlesztése, hatásmechanizmusának vizsgálata, új célpontok azonosítása az egyik leggyorsabban fejlődő terület a farmakológiában. A projektben az SE farmakológiai vizsgálatokhoz in vitro modellként használható daganat sejtvonalakat szerez be. Az OCM meghatározza a sejtvonalak molekuláris profilját és az algoritmusok segítségével prediktálja gyógyszerérzékenységüket. Az SE a predikciókat validálja profilerációs és citotoxicitási mérésekben (SE 1.). Az OCM kutatóival közösen értékelt eredmények a legjobb algoritmus kiválasztásához járulnak hozzá. Az SE driver gének és célpontjaik közti új összefüggéseket is feltárhat (downstream jelátvitel, feedback mechanizmusok, szintetikus letális kapcsolatok) (SE 2.). Ezeket a felfedezéseket az együttműködés keretében elsőként (jellemzően fél évvel a publikáció megjelenése előtt) az OCM kutatói hasznosítják a Calculator evidencia adatbázisába építve. Ez javítja az eszköz működését és folyamatos versenyelőnyt biztosít az OCM-nek, ugyanakkor az eredmények és tapasztalatok azonnal beépülnek a hazai és nemzetközi klinikai farmakológus képzésbe és a GCP (Good Clinical Practice) továbbképzésekbe.

A DPC az ország legnagyobb onko-hematológiai központja, és jelentős központja a gastroenterológiai és emlődaganatok onkológia ellátásának is. A DPC a Nemzeti Innovációs Onkogenomikai és Precíziós Onkoterápiás Program konzorciumvezetője melyben az Országos Onkológiai Intézettel, az OCM-mel, és a 4iG-val a hazai daganatos betegek onkogenomikai klinikai adatbázisának létrehozásán dolgozik. Jelen projektben erre az adatbázisra építve segíti az OCM eszközének retrospektív validációját olyan betegek esetében, akik célzott kezelésben részesültek és ismert a terápiás válasz. Amennyiben ezen betegek molekuláris profilja ismert, az OCM az ismert profil alapján végzi el a gyógyszerhatás predikciót. Ismeretlen profil esetében az OCM elvégzi a betegek molekuláris vizsgálatát, és ez alapján végzi a további elemzéseket. Az eredményeket a DPC kutatói és külső szakértők elemzik, visszajelzést adva az OCM kutatóinak (DPC 1.). A projekt második részében a DPC klinikai kutatói prospektív klinikai vizsgálatban elemzik a Calculator által generált AEL érték és a klinikai válasz közti korrelációt. Az eredményeket az OCM kutatóival közösen értékelik. Az egyes esetek klinikai evidenciaként is szolgálhatnak driver mutációk és gyógyszerek hatékonysága közti kapcsolatra, amely publikálható eredmény, de beépíthető Calculator evidencia adatbázisába is (DPC 2.). 

Az OCM első lépésben nemzetközileg ismert interpretációs rendszerekhez és adatbázisokhoz hasonlítja a Calculator által végzett elemzés eredményeit (OCM 1.). Második lépésben a Calculator algoritmusainak validációját végzi el retrospektív elemzéssel, ahol több lehetséges algoritmussal prediktál összefüggést a daganat molekuláris profilja és a gyógyszer hatékonyságok között. Ehhez egyrészt olyan klinikai vizsgálatok adatbázisait vásárolja meg ahol ismert molekuláris profilú betegeket kezeltek célzott gyógyszerekkel és ismert a klinikai válasz, másrészt preklinikai adatokat kap az SE-től és retrospektív klinikai adatokat kap a DPC-től (OCM 2.). Cél, hogy az első évben kiválasztásra kerüljön a legjobb algoritmus, amit a második évben további nagyszámú adaton validálunk retrospektíven, ezzel párhuzamosan pedig elindul a prospektív klinikai vizsgálat (OCM 3.) Az OCM a projekt során felmerülő IT fejlesztési feladatokat folyamatosan végzi (OCM 4.). 

A projekt során elkészül a döntéstámogató eszköz első verziójának piacképes, diagnosztikai eszköz verziója. A projekt során kialakított együttműködési rendszer lehetővé teszi az eszköz folyamatos továbbfejlesztését is az OCM, SE, DPC együttműködésében. A projekt eredményeképpen egyre versenyképesebbé válik az OCM és ez több export bevételt eredényez. Javul a DPC-ben és a többi hazai intézményben a betegek ellátása. A projekt klinikai vizsgálatokat vonz a DPC-be. Az OCM egyre több kutatót alkalmaz, akik az SE-n végeznek, ez vonzóbbá teszi az SE diploma megszerzését, itthon tartja a kutatókat és külföldi diákokat vonz az egyetemre és az OCM-be. 

Díjaink

Asco Breakthrough

ASCO Breakthrough Innovations in Oncology

2019 Bővebben
Bővebben

Rólunk

Az Oncompass Medicine rövid története

2003— —2024

Az Oncompass Medicine egy hazai orvosi vállalkozás, amely daganatos betegek személyre szabott kezeléséhez szükséges diagnosztikai és döntéstámogató orvosi eszközök fejlesztésével foglalkozik.

Tudjon meg többet

Partnereink

26 magyarországi onkológiai centrummal van együttműködési megállapodásunk