
A precíziós onkológia már a mindennapok része, Magyarországon és külföldön egyaránt. A molekuláris profil pontosan megismerhető és egyre növekvő számú célzott gyógyszer is elérhető. A digitális korszakban már kizárólag e kettő összekapcsolása a fontos. Döntéstámogató szoftverek elemzik a genetikai és klinikai adatokat a helyes következtetésekhez. A digitális terápiatervezés (DTT) a személyre szabott kezelések és immunterápiák digitális eszközzel végzett megtervezését jelenti.
A digitális terápiatervezéshez molekuláris információkra van szükség, ráadásul minél részletesebb adatokra. Az Oncompass a korábban végzett molekuláris diagnosztikai vizsgálatok eredményét is felhasználhatja a terápiatervezéshez, részletes molekuláris információ hiányában a szükséges diagnosztikai vizsgálatokat saját szervezésben is elvégzi.
A daganatot több száz gén több millió lehetséges mutációjának több millió kombinációja okozza.
A daganatot okozó génmutációk a daganatok kialakulása során fokozatosan jönnek létre biológiai törvényszerűségek, algoritmusok alapján. Speciális onkológiai szoftverünk a daganat molekuláris profilját elemezve képes a biológiai törvényszerűségek megismerésére, a daganat által használt „molekuláris kód” feltörésére, és ezáltal a támadáspont (molekuláris célpont) meghatározására, amire célzott gyógyszert lehet alkalmazni.
A digitális terápiatervezés eredménye a precíziós onkológiai riport, ami a személyre szabott gyógyszeres kezelési lehetőségeket mutatja be. A calculator, mint speciális onkológiai szoftver a tudományos bizonyítékokat (evidenciákat) egy előre meghatározott algoritmus szerint súlyozza és kombinálja. A terápiatervező szoftver a tudományos közleményekben fellelhető emberi tudást rendszerezi. Az alkalmazható célzott gyógyszerek egymáshoz való viszonyának, sorrendjének meghatározásában minden hatóanyaghoz egy konkrét értéket, számot generál (ún. aggregált evidenciaszint, AEL). A gyógyszerek és hatanyagok sorrendje az AEL-érték nagyságán múlik.
A Precíziós Onkológiai Riport szerinti terápiás opciók közül szakértői előkészítést követően a szakértői testületünk (Virtuális Molekuláris Tumor Board) tesz javaslatot az alkalmazandó konkrét terápiára és annak időzítésére lehetőség szerint a kezelőorvossal közös videókonferencia keretében.