A daganat korai felismerése az egyik legfontosabb tényezője a túlélésnek, gyógyulásnak. A modern képalkotó módszerek (CT, PET/CT, MR) a daganat kiújulását egy olyan szakaszban érzékelik, amikor már több millió daganatos sejtről beszélhetünk. Azonban létezik olyan módszer, amely akár néhány daganatos sejtet képes felismerni a vérben, így rendkívül korai szakaszban lehetőség nyílik a megfelelő cselekvésre. Ismerje meg a Signatera módszerét.
A Signatera módszerével a daganata kiújulása, a progresszió olyan korai stádiumban is felismerhető, amikor még a legjobb felbontású képalkotó berendezés számára is „láthatatlan”.
A módszer képalkotó vizsgálattal nem észlelhető, ún. reziduális tumorok kimutatására alkalmas , a vérben jelenlévő keringő tumor DNS (ctDNS) molekuláris vizsgálatán alapul. A módszer segítségével megállapítható, hogy maradt-e tumor a páciens szervezetében a kezelés vagy műtét után és segíthet a tumor progressziójának vagy kiújulásának korai felismerésében.
Milyen tumortípusoknál javasolt?
A Signatera teszt minden szolid daganat esetében alkalmazható, kivételt képeznek az agydaganatok és hematológiai tumorok.
A leggyakoribb tumortípusok, amelyekben már rutinszerűen alkalmazzák a Signatera tesztet:
emlőrák
vastagbélrák
tüdőrák
hasnyálmirigyrák
gyomorrák
nyelőcsőrák
petefészekrák
endometriális daganat
neuroendokrin tumorok
melanóma
szarkóma
veserák
Mikor érdemes Signatera tesztet végezni?
Ha a daganatos beteg már átesett egy műtéten és további kezelés (kemo, sugár, egyéb) terápia megkezdése előtt áll.
Zajló terápia során a kezelés hatásosságának megállapítására.
A terápia lezárulta után rövid vagy hosszú idővel, a kezelés sikerességének utánkövetése érdekében.
Mikor nem javasolható?
Szinkron primer tumoroknál
Terhesség estén
Előzetes csontvelő-transzplantáción átesett pácienseknél
Az elmúlt 3 hónapban vérátömlesztésen átesett pácienseknél
Nem szolid tumorok, pl.: hematológiai daganatok esetében
Agydaganatok esetében
A teszt előnyei
A módszer érzékenységének köszönhetően a teszt akkor is kivitelezhető, ha a beteg aktív terápia alatt van, illetve, ha nem ismert a progresszió, nincs kimutatható áttét, akár tumormentesnek is gondolják a képalkotó eljárások alapján.
Javasolt mintavételi gyakoriság:
Az eredmények értelmezése:
Pozitív Signatera eredmény esetén a beteg vérében a korábbi tumorból származó DNS megtalálható. Korai fázisban, primer tumor esetén a pozitív eredmény nagyobb kockázatot jelent a tumor kiújulására. Kezelés vagy műtét utáni pozitív eredmény azt jelzi, hogy a kezelés/beavatkozás nem tudta lecsökkenteni a tumorsejtek számát a szervezetben annyira, hogy az a Signatera teszttel ne legyen kimutatható. További Signatera tesztek használhatók a kezelés hatásosságának nyomon követésére.
Negatív Signatera eredmény esetén a beteg vérében a vizsgálat nem talált korábbi tumorból származó DNS-t. Korai fázisban primer tumor esetén a negatív teszt azt mutatja, hogy a beteg tumormentes. Metasztatikus betegek esetében a kezelés utáni negatív teszt azt mutatja, hogy a terápia annyira lecsökkentette a tumorsejtek számát a szervezetben, hogy azt a Signatera már nem tudta kimutatni.
A negatív Signatera teszt eredmény nem garantálja, hogy egyáltalán nincs, és a jövőben nem is lesz tumor-DNS a szervezetében. Ezért javasolható a Signatera teszt többszöri, meghatározott időközönkénti elvégzése.